What is the key to success?

9. října 2013 v 18:12 | Andiiik |  Kecy, kecy a zase kecy (Andiiik)


Slibovaný článek, nikdo jste si nestěžoval, takže teď budete muset luštit mojí úžasnou angličtinu. :D
Rozhodla jsem se, že zde nebude jenom můj článek, ale budou zde i články z mojí anglické učebnice, podle kterých je poté sestaven i ten můj. Jedná se o učebnici New Inspiration 4, což by měla být úroveň angličtiny B1, tedy nic složitého. :) První Vám sem napíšu názory čtyř teenagerů, kteří odpovídali na níže položenu otázku.

What does success mean to you?

Lucy
I think it's a question of priorities. In this age of capitalism and globalisation, people often measure success in terms of their personal wealth. In other words, the more money you have, the more successful you are. So lots of young people in the UK want to be rich and famous. That's not my priority, though i'd like to be rich and famous - who wouldn't?!

Natalia
The truth is that succes means different things to different people. For me, if someone is successful, it's because they have achieved their own goals. That may mean having lots of money and possessions, or it may mean climbing a mountain or overcoming disability. But i think the key to success is education, because it gives you the opportunity to make the most of your life.

Alex
That's more difficult question than it seems. 'Success' sounds very positive, but take sport, for example. I love sport - both as a participant and as a spectator. However in any sport there can be only one winner and lots of losers. We shouldn't forget that it is taking part in a competition that's important - not winning it.

Takumi
I believe that the key to success is to think positively and keep trying. Don't be discouraged by failure - learn from your mistakes and do the best. As the great basketball player Michael Jordan once said: 'I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying.'

Andiiik
I totally agree with that thing that it isn't important to always win. Then you have to have some engine that always fills you with energy for doing everything you can to be successful. There are many ways to success. Actually success has many different meanings, you can be successful in your job, sport that you do or you can have many friends, husband/wife that loves you, children and it all is a kind of success. You just have to decide which kind of success you want to reach.

A teď Vy:
Jaký je podle Vás klíč k úspěchu?
Se kterým teenagerem (vyjma mě) souhlasíte nejvíc?

Doufám, že se Vám článek líbil. Normálně takováhle cvičení v učebnici nemám ráda, ale tohle se mi opravdu líbilo, ani nevím proč. :)
Vaše Andiiik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WeriiiQ WeriiiQ | Web | 15. října 2013 v 9:50 | Reagovat

Asi ten první, kdo by nechtěl být bohatý a slavný? :D

2 Jadie Jadie | 16. října 2013 v 18:21 | Reagovat

Za sebe nejvíc souhlasím s Tebou :) Každý den může být úspěchem...

3 bf. bf. | Web | 27. října 2013 v 9:05 | Reagovat

článok je moc fajn ...som rada, že som si precvičila angličtinu, v podstate sa dá suhlasiť zo všetkým , všetci majú pravdu, a hlavne je to o tom, čo človek chce dosiahnuť :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama